Ellerde Damar Genişlemesi

Vücudumuzda kan dolaşımını sağlayan iki ana damar grubu bulunmaktadır. Bunlar atardamar ve toplardamarlardır. Atardamarlar kalpte temizlenen kanı vücuda dağıtır. Toplar damarlar ise kullanılan kancı temizlemek üzere kalbe taşır. Birde bu iki ana damar grubunu birbirine bağlayan ince kılcallar bulunmaktadır.

Vücudumuzun işleyişinde önemli rol oynayan damarların görevini yerine getirememesine bağlı olarak bazı sağlık ve estetik sorunları ortaya çıkmaktadır. Toplardamarların yapısal olarak bozularak genişlemesi sonucunda varisler, kılcalların deforme olması sonucunda ise kılcal damar çatlamaları ortaya çıkmaktadır.

Varisler ortaya çıktığı konuma ve türüne göre ciddi sağlı sorunları oluşmasına neden olabilir. Bazı varisler ve kılcallar ise sağlık açısından herhangi bir soruna neden olmaz yalnızca estetik açıdan istenmeyen bir görüntüye neden olurlar.

Bu yazımızda sağlık açısından herhangi bir şikayete neden olmayan ancak estetik açıdan rahatsız edici bir görünüme neden olan el varislerinden bahsedilecektir.

El Varisi Nedir?

Ellerde ortaya çıkan damar genişlemesi ve belirginleşmesi sorunları sağlık sorunu olarak kabul edilmezler. Normal varisler gibi ağrı yada başka şikayetlere neden olmazlar. Ancak ellerdeki damarların belirginleşmesi daha yaşlı bir görünüme neden olur.

Ellerde Damar Belirginleşmesi Neden Olur?

Ellerdeki damarların belirginleşmesi direk olarak yaşla alakalı olmasa da yaşın ilerlemesi ile daha da belirginleşmektedir. Bunun nedeni ise yaş ilerledikçe insan cildinin incelmesidir. Cildin incelmesi ile birlikte damarlar daha belirgin görünmektedir. Bu sorun genel olarak varis olarak algılanır. Ancak bu tür damar belirginleşmesi sorunlarını varis olarak nitelendirilmektedir.

Bu tür sorunlar genellikle beyaz tenli, cildi ince olan kadınlarda daha sık görülmektedir. Yaşın ilerlemesi ile de görülme sıklığı artmaktadır.

Ellerdeki Damar Genişlemesi Nasıl Tedavi Edilir?a

Ellerde ortaya çıkan damar genişlemesi sorunları tıpkı yüz ve bacaklarda ortaya çıkan varisler gibi ameliyatsız yöntemlerle kolaylıkla tedavi edilebilmektedir.Damarların boyutuna göre ellerdeki sorunlar köpük yada skleroterapi tekniği ile tedavi edilmektedir.

Köpük ve Skleroterapi ile Ellerdeki Belirginleşmiş Damarlar Nasıl Tedavi Edilir?

Skleroterapi ve köpük tedavisinde aynı etken madde kullanılır. Uygulanan etken madde genişleyen damarların kapatılmasını sağlar. Bu sayede genişleyen damarların belirgin görüntüsü ortadan kalkmış olur.

Skleroterapi de etken madde damara sıvı halde enjekte edilir. Köpük tedavisinde ise etken madde üçlü musluk yardımıyla hava ile tepkimeye sokulur. Bu sayede etken madde köpük formunu alır ve tedavide bu şekilde kullanılır.

Orta ve küçük boy damarlarda skleroterapi, büyük boyutlu damarlarda ise daha az ilaçla daha fazla alana etki etmek için köpük tedavisi uygulanır.

Herhangi bir kesi ve dikiş yapılmaması sayesinde tedavi sonrasında herhangi bir iz kalmaz. Bu sayede ellerde estetik kaygıya neden olan belirginleşmiş damar hiç dakikalar içerisinde hiç iz kalmadan tedavi edilir.

Skleroterapi Nasıl Uygulanır?

Oldukça pratik bir tedavidir. Herhangi bir ön hazırlık gerekmez. Kesi ve dikiş olmaması sayesinde lokal olarak bile uyuşturma yapılmaya ihtiyaç duyulmaz. İğne yaptırmak ya da kan aldırmak kadar kolay ve kısa bir işlemdir.

Tedavi etken maddenin enjektör ile sorunlu damara enjekte edilmesi şeklinde uygulanır. Tedavi süresi uygulama yapılacak damar sayısına göre belirlenir. Ancak ellerde sınırlı alan olmasından dolayı max. 10 dakika gibi bir sürede tedavi tamamlanır.

Skleroterapi Kalıcı Bir Tedavi Midir?

Evet. Enjekte edilen etken madde damarın kalıcı olarak kapatılmasını ( kurutulmasını) sağlar. Bu sayede tedavisi yapılan bir damarda bir daha genişleme olmaz.

Tedavi Sonrasında Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Normalde skleroterapi ile varis tedavisi yapıldıktan sonra doktorun gerekli görmesi halinde birkaç gün bandaj ugulaması ya da varis çorabı kullanımı önerilir. Ancak ellerde yapılan tedavide böyle bir durum söz konusu değildir. Tedavi sonrasında herhangi bir uygulama yapılmasına gerek yoktur.

Tedavi Öncesi – Sonrası Görseller

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir