Varis Belirtileri Nelerdir?

Vücudumuzda atardamarlar ve toplardamarlar olmak üzere 2 ana damar grubu bulunmaktadır. Atardamarlar kalpte temizlenen kanı vücudumuza dağıtır, toplardamarlar ise vücutta kullanılan kanı kalbe taşır. Toplardamarlar üzerinde kanın kalbe taşınırken geriye kaçmasını engelleyen kapakçıklar (vafler) bulunmaktır. Bu kapakçıkların bozulması kanın kalbe taşınırken geriye kaçmasına ve kirli kanın damarda birikmesine neden olur. Damarda biriken kirli kan ise  damarın genişlemesine yani yapısal olarak bozulmasına neden olur. Bu yazımızda varis hastalığına bağlı olarak ortaya çıkan belirtiler ele alınacaktır.

Her hastalıkta olduğu gibi varis hastalığında da erken teşhis ve tedavi önemlidir. Varis toplumda yalnızca esretik bir sorun olarak algılansa da estetik bir sorun olmaktan önce varis bir damar hastalığıdır. Ve varisin aşamaları bulunmaktadır. Tedavi edilmedikçe ilerler ve hastanın hayat kalitesini etkileyecek boyutlara ulaşabilir. Bu nedenle varis belirtilerinin bilinmesi hastalığın tespit ve tedavi edilmesinde önemlidir

Varis Belirtileri Nelerdir?

Varisin en sık görülen belirtisi bacaklarda ortaya çıkan ağrılardır. Ancak hastalığın oluşma aşamasında bacaklarda ağrı şikayeti görülmeyebilir. Bu tür durumlarda hastalık diğer belirtiler gözlenilerek tespit edilebilir.

  • Bacaklarda ağrı
  • Kaşıntı
  • Bacaklarda renk değişimi
  • Şişlik ve Ödem
  • Damarların ciltten belirgin hale gelmesi
  • Kanama
  • Bacak ülseri

Bacak Ağrısı

Varisin en sık ve ilk gözlenen ağrısı bacaklarda ortaya çıkan ağrılardır.Varisler ilerledikçe bacaklarda oluşan ağrının da şiddeti atmaktadır.

Varis kaynaklı bacak ağrıları genellikle gün sonunda ya da efor sarf ettikten sonra ortaya çıkan ağrılardır. Ayrıca varis ağrıları bacakların altına yükselti koyularak dinlenildikten sonra hafifleyen ağrılardır. Varis kaynaklı olan ağrılar bu şekilde ayırt edilebilir.

Bacaklarda Kaşıntı

Varisin karşılaşılan bir diğer belirtisi ve şikayeti bacaklarda ortaya çıkan kaşıntılardır. Kirli kanın damarda birikmesi bacaklarda kaşıntı şikayetinin görülmesine neden olabilmektedir

Bacaklarda Renk Değişimi

Varislerin ilerlemesi ile birlikte damarlardaki genişleme artar. Bu durum damarların ciltten kabarık ve kıvrımlı bir hal almasına neden olur. Ciltten kabarık olan damarlar mavimsi ve morumsu bir renktedir. Varisli damarlar hem ciltten kabarıktır hem de ciltte renk değişimlerine neden olur.

Şişlik ve Ödem

Varis tedavi edilmedikçe ilerleme eğiliminde olan bir hastalıktır. İlk aşamalarda tedavi edilmez ise zamanla bacaklarda şişlik ve ve ödem oluşabilmektedir.

Ayrıca tedavi edilmeyen varislerde ağrı şikayeti de giderek artmaktadır. İlerleyen aşamalarda ağrının şiddeti yürüme zorluğuna neden olarak gündelik hayatı olumsuz etkileyecek seviyeye ulaşabilmektedir.

Kanama

Kanama sıklıkla görülen bir şikayet değildir. Ancak ilerlemiş varis hastalarında görülmesi muhtemel bir belirtidir. Bazı kanamalar için doktor müdahalesi gerekmez. Ancak bazı kanamalarda doktor müdahalesi zorunlu olabilmektedir.

Bacak Ülseri

Varisin ilerlemesi ile ortaya çıkan en zorlu ve tehlikeli belirti bacaklarda ortaya çıkan ülserlerdir. Varisin ilerlemesi ile birlikte bacaklardaki kan dolaşımı zorlaşır ve hatta durur. Kan dolaşımın zarar görmesi bacaklarda ülser adı verilen yaraların oluşmasına neden olabilir. Bölgeye temiz kan ulaşamadığı için yaralar kendi kendine iyileşemez. Hatta doktor müdahalesi ile bile uzun ve sabır gerektiren bir tedavi süreci bulunmaktadır.

Varis hastalarının sorun bu düzeye ulaşmadan mutlaka tedavi olması önerilmektedir. Aksi halde ameliyatsız yöntemlerle kolaylıkla tedavi edilecek varis problemleri uzun sürede tedavi edilen bacak ülserlerine dönüşebilmektedir.

İlerleyen Varisler Nasıl Anlaşılır?

Varisler evrensel olarak kabul gören CEAP sınıflandırmasına göre 0-6 arasında derecelendirilmektedir. (1) Aşağıdaki görsel varislerin CEAP sınıflandırmasına göre nasıl derecelendirildiği gösterilmiştir.

C0 bacaklarda varise dair herhangi bir belirti bulunmadığını ifade etmektedir.

C1 ise örümce ağı olarak anılan kılcal damar çatlamalarının tespit edildiği anlamına gelmektedir.

C2 toplardamarlarda ortaya çıkan damar genişlemelerinin yani varislerin tespit edildiği anlamına gelmektedir. C2 aşamasındaki varisler küçük boyutlu varislerdir. Bu aşamada genellikle bacaklarda ağrı ve kramp şikayetleri görülebilir.

C3 ağrı ve kramplara ek olarak bacaklarda ödem şikayetini görülmektedir. Ayrıca bu aşamadaki varisler orta boyutlu yada büyük boyutlu varisler olabilmektedir.

C3 dereceli varisler müdahele edilmez ise ödeme ek olarak bacaklarda şişlik ve ciltte renk değişimleri ortaya çıkabilmektedir. İlerleyen varisler maavimsi ve morumsu bir renk alır. Ayrıca kıvrımlı bir hal alarak ciltten belirgin bir şekilde görülebilirler.

C4 aşamasındaki büyük boyutlu ve ciltten kabarık varisler tedavi edilmez ise bacaklarda kanama şikayeti görülebilir.

C6 hastalığın en son ve zorlu aşamasıdır. Bu aşamada bacaklarda ülser yaraları oluşmaktadır. Tedavi için hem ülserlerin hem de varislerin kombine olarak tedavi edilmesi gerekmektedir. Aksi halde ülsere neden olan varisler tedavi edilmez ise ülserin tamamen tedavisi söz konusu olmamaktadır.

Referanslar

1.Eklöf, B., Rutherford, R. B., Bergan, J. J., Carpentier, P. H., Gloviczki, P., Kistner, R. L., … & Perrin, M. (2004). Revision of the CEAP classification for chronic venous disorders: consensus statement. Journal of vascular surgery, 40(6), 1248-1252.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir