Varis Nasıl Tedavi Edilir?

Varis hastalığı damarın yapısında olan bir bozulmadır. Bu nedenle varisin geçmesi için doktor müdahalesi şarttır.  Cilt üzerinden uygulanacak krem gibi ürünlerin cilt altındaki bir damara etki etmesi söz konusu değildir. Tedavinin etkili olması için müdahalenin direk olarak sorunlu damara yapılması gerekmektedir.

Varis Tedavileri

Varisler ameliyat, lazer , radyo frekans, skleoterapi, köpük tedavisi, yapıştırma ve mikro flebektomi gibi yöntemlerle tedavi edilmektedir.

Varis Ameliyatı

Varis ameliyatında amaç kesi yapılarak sorunlu damarın vücuttan çıkarılmasıdır. Bu işlem için oldukça büyük bir kesi açılır. Haliyle ameliyat sonrasında estetik açıdan oldukça rahatsız edecek bir iz kalır.

Ameliyatsız tedavilerin geliştirilmesi sayesinde varis ameliyatı uygulaması geçerliliğini yitirmiştir. Ameliyatsız yöntemler sayesinde hastane yatışına, narkoza, tedavi sonrasın pansuman gibi bakımlara ihtiyaç duyulmadan tedavi gerçekleştirilebilir.

Ameliyat hasta konforu düşük ve maliyetli bir tedavi şeklidir. Bu nedenle önerilen bir teknik değildir.

Mikro Flebektomi Tedavisi

Mikro flebektomi ameliyata alternatif olarak geliştirilmiş bir mikro cerrahi girişimidir.

Mikro flebektomi yöntemi lokal uyuşturma ile yapılır. Öncelikli olarak damarın vücuttan çıkarılacağı alan belirlenir. Ardından bölge hastanın acı hissetmemesi için uyuşturulur. Sonrasında çok küçük delikler açılarak sorunlu damar veya damarlar o delikten vücut dışına çıkarılır.

Tedavi sonrasında açılan küçük deliğe dikiş atılmaz. Yalnızca bant ile kapatılır ve bandaj uygulanır. Doktor tavsiyesine göre işlemden sonra 1 2 hafta varis çorabı kullanımı gerekebilir.

Mikro flebektomi yalnızca 2 3mm den büyük damarlar uygulanabilir. Kılcallara ve küçük boyutlu varislere uygulanamaz.

Lazerle Varis Tedavisi

Lazerle varis tedavisi ameliyatsız tedaviler arasında ilk geliştirilendir. Lazer cihazı sayesinde hem cilt yüzeyindeki kılcallar hem de toplardamar genişlemeleri tedavi edilebilmektedir.

Cilt yüzeyinden uygulanan lazer tekniği ile yalnızca kılcallar tedavi edilmektedir. Toplardamarlar ise cilt altına girilerek tedavi edilmektedir. Bunun için damar haritası çıkarılır. Uygun alandan küçük bir kesi yapılarak damarın içerisinde girilir. İstenilen alan lazer ışını ile tahrip edilir. Bu sayede varisli damar kalıcı olarak tedavi edilmiş olur.

Radyo Frekans Tedavisi

Radyo frekans tedavisinde mantık ve uygulama şekli lazer ile aynıdır. Tek fark cihazların enerjileri arasındaki farktır. Radyo frekans cihazı radyo dalgalarını ısı enerjisine dönüştüren bir cihazdır. Yüksek ısısı sayesinde sorunlu damaların kapatılarak tedavi edilmesini sağlar.

Radyo frekans tedavisi de lazer tedavisi gibi cilt yüzeyinden ve damara girilerek uygulanır. Cilt üzerinden olan teknik yalnızca kılcalların tedavisinde uygulanır. Toplardamarlarda ortaya çıkan varisler ise damar içinden giriş yapılarak tedavi edilir.

Skleroterapi

Skleroterapi ameliyatsız bir tedavi tekniğidir. Tedavide sorunlu damar vücut dışına çıkarılmadan bulunduğu yerde kapatılarak tedavi edilmektedir. Bunun için sorunlu damara damarın kalıcı olarak kapatılmasını sağlayan bir ilaç enjekte edilir. Bu sayede damarda kirli kan birikmez haliyle de varis ve varise bağlı şikayetler ortadan kalkar.

Ameliyatsız bir tedavi olması sayesinde klinik ortamında kolaylıkla uygulanabilir. Hastane ortamına ve yatışına gerek kalmadan uygulanabilmesi sayesinde ekonomik bir tedavi türüdür. Ayrıca hastaların sosyal hayatını da etkilemez. Hasta tedavi sonrasında kısa bir süre dinlenip gündelik hayatına  dönebilir.

Büyük, küçük varisler ve kılcallar olmak üzere bütün varislere uygulanabilir. Kılcal varisler için çok ince uçlarla enjeksiyon yapılan tekniğe mikro skleroterapi ismi verilmektedir. Büyük boyutlu damarların tedavisi için ise ilaç hava ile tepkimeye sokularak köpük formuna getirilerek uygulanır. Bu sayede daha az ilaç ile daha fazla alan tedavi edilebilmektedir. Bu şekilde uygulanan tedavi ise köpük tedavisi olarak anılmaktadır.

Ameliyatsız tedavilerde kesi, dikiş, narkoz gibi uygulamalar bulunmaması sayesinde hasta konforu yüksektir. Aynı zamanda tekrar etme riski bulunmamasından dolayı da kalıcı bir tedavidir. Kesi yapılmamasının bir diğer avantajı ise varislerin herhangi bir iz kalmadan tedavi edilmesidir. Yani ameliyatsız tedaviler hem sağlık sorununu çözer hem de estetik kaygıya neden olmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir