Yüzde Kılcal Damar Çatlaması Neden Olur?

Varisler ve kılcal damarlar denilince akla genellikle bacaklarda ortaya çıkan problemler gelmektedir. Evet. Varisler ve kılcallar en çok bacaklarda görülmektedir. Ancak yüz bölgesinde ortaya çıkan kılcal damar çatlamaları da oldukça sık görülmektedir.

Bu yazımızda yüz bölgesinde oluşan kılcalların neden olduğundan ve nasıl tedavi edildiğinden bahsedilecektir.

Kılcal Damar Çatlaması Nedir?

İnsan vücudunda iki ana damar grubu bulunmaktadır. Bunlar atardamarlar ve toplar damarlardır. Birde bu damarları birbirine bağlayan 0.5-2 mm kadar ince ince kılcal damarlar bulunmaktadır. Bu damarlar örümcek ağına benzer bir yapıya sahiptir. Bu nedenle İngilizcede spider veins örümcek ağı damarları şeklinde anılmaktadır.

Kılcal damar çatlamaları kırmızımsı, mavimsi ve morumsu renkte olan damarlardır. Cİlt yüzeyinden kolaylıkla görülür. En çok bacaklarda ve yüz bölgesinde görülür.

Kılcal damarl çatlamaları tedavi edilmez ise büyük boyutlu varislere dönüşmezler. Ancak tedavi edilmez ise hızlı bir şekilde örümcek ağı gibi yayılırlar.

Kılcal Damar Çatlaması Neden Olur?

Varisler ve kılcallar genetik yatkınlığı olan bireylerde çok daha sık görülmektedir. Buna ek olarak güneş ışınlarına fazla maruz kalmak, kadınlarda ortaya çıkan hormonal değişimler ve yaşın ilerlemesi gibi faktörlerde etki etmektedir.

Amerika’da kılcalların görülme sıklığının araştırıldığı bir çalışmada 25 yaş altı bireylerin 3te 2sinde kılcalların görüldüğü ve görülme oranının yaş ile birlikte arttığı tespit edilmiştir. Çalışmada elde edileb verilere göre 50 yaş üstü kadınların %41inde kılcalların görüldüğü anlaşılmıştır.

Kılcal damarları olan hastaların %90ının ailesinde de aynı sorunun olduğu görülmüştür.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4551823/

Yukarıda paylaşılan araştırma sonuçları da net bir şekilde varis ve kılcalların genetik ve yaş ile doğrudan etkili olduğunu göstermektedir.

Güneş ışınlarına yoğun bir şekilde maruz kalmak da kılcal damarların çatlamasına neden olmaktadır. Özellikle sürekli olarak güneş ışınlarına maruz kalan yüz bölgesinde kılcal damar çatlamaları görülmektedir.

Kadınlarda gebelik, menopoz gibi hormonal değişimleri yaşanması varis ve kılcalların ortaya çıkma riskini arttırmaktadır. Hormonal değişimler damarların gevşemesine neden olur. Bu durumda varis ve kılcalların oluşması riskini arttırmaktadır. Ayrıca hormonal değişimlerin yaşandığı gebelik döneminde annenin vücudunda kan miktarının artması da kılcalların oluşmasına neden olmaktadır.

Yüzde Kılcal Damar Çatlamaları

Kılcallar varisler gibi ağrı, sızlama ya da herhangi bir sağlık şikayetine neden olmazlar ancak estetik açıdan istenmeyen bir görüntüye neden olurlar. Özellikle yüz bölgesi göz önünde olmasında dolayı daha rahatsız edici olabilmektedir. Bu nedenle sağlık açısından soruna neden olmasa da tedavi ettirilmek istenir.

Yüz Bölgesindeki Kılcal Damar Çatlamaları Nasıl Tedavi Edilir?

Kılcal damarlar radyo frekans, lazer ve mikroskleroterapi teknikleri ile tedavi edilmektedir.

Lazerle Kılcal Damar Tedavisi

Lazer ışınının yüksek ısısı ile yüz bölgesinde bulunan kılcallar kalıcı olarak tedavi edilmektedir. Yüksek ısı sayesinde kılcallar kalıcı olarak tahrip edilerek tedavi edilir.

Radyo Frekansla Kılcal Damar Tedavisi

Radyo frekasn cihazı radyo dalgalarını ısı enerjisine dönüştüren bir cihazdır. Bu sayede yüksek ısısı ile tıpkı lazer cihazı gibi kılcallar üzerinde tahribat sağlar. Bu sayede sorun kalıcı olarak tedavi edilmiş olur.

Oldukça pratik ve risksiz bir yöntemdir. Bütün kılcallar için uygulanabilir.

Mikroskleroterapi

Mikroskleroterapi skleroterapi tedavisini kılcal damarlar için uygulanan türüdür. Skleroterapi tedavi damarların içine ialç enjeksiyonu şeklinde uygulanan amelşyatsız bir tedavi tekniğidir. Damarın içine enjekte edilen ilaç sayesinde genişleyen damar büzüşerek kapanır. Bu sayede damar genişlemesi sorunu ortadan kalkar.

Skleroterapinin çok ince iğnelerle yüz bölgesine uygulanan türü mikroskleroterapidir. Tedavi kılcalların yoğunluğuna göre 10-15 dakika kadar kısa bir sürede uygulanabilmektedir. Herhangi bir ön hazırlık gerekmeksizin uygulanabilir. Tedavi sonrasında da herhangi bir özel bakım gerekmez.

Kalıcı bir tedavidir. İlaç enjeksiyonu yapılan damarda bir daha kılcal damar çatlaması oluşmaz. Ancak genetik yatkınlık varsa ve kılcalların ortaya çıkmasına neden olan faktörler ortadan kaldırılmaz ise yeni kılcallar oluşabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir